Program


Szép fényes hajnalcsillag - Pétery Dóra és az A:N:S Chorus - Orgona a központban

Szép fényes hajnalcsillag - Pétery Dóra és az A:N:S Chorus - Orgona a központban

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Wednesday, December 20 2023 7:30PM

Perotinus: Viderunt omnes – organum karácsony ünnepére
Messiaen: Prélude, op. posth.
Brumel: Nato canunt omnia – karácsonyi motetta
Scheidemann: Angelus ad pastores ait – intavoláció Lassus motettájára, op. 46
Obrecht: Factor orbis – karácsonyi motetta

SZÜNET

Sjögren: a-moll prelúdium és fúga, op. 49
Reger: Tizenkét német egyházi ének, WoO VI/13 – 1. Macht hoch die Tür (Adventlied)
Reger: Négy Mária-ének, op. 61f – 4. Sei, edle Königin, gegrüßt
Reger: Tizenkét német egyházi ének, WoO VI/13 – 4. Schlaf, mein Kindelein (Weihnachtslied)
Reger: Fantázia a „Szép fényes hajnalcsillag” kezdetű korálra, op. 40/1

Pétery Dóra (orgona)
A:N:S Chorus
Vezényel: Bali János

Az este művészei ritkán hallható remekművek megszólaltatásával ünneplik a karácsonyt mint a világosság születését. A 13. századi párizsi Perotinus karácsonyi misébe komponált graduáléja a nyugati zeneszerzés legelső nagy felvirágzásának a csúcsa: a monumentalitás olyan élményét adja, mint a vele egykorú Notre-Dame-székesegyház látványa. A két 15. századi nagy szerző, a francia Brumel és a németalföldi Obrecht vatikáni kóruskönyvekben megőrzött karácsonyi motettái szinte ikrek: szerzőik karácsonyi és adventi gregorián dallamok és szövegek sokaságát szőtték be kétrészes, gazdag architektúrájú szerkezetbe; mindkét darab a „noe, noe!” középkori karácsonyi ujjongással zárul. A vokális művek sorozatába két orgonamű ékelődik be: Messiaen fiatalkori, de csak halála után megtalált prelúdiuma, mely hangvételében a későbbi nagy Turangalîla-szimfónia szeretetdallamát előlegezi; illetve Lassus karácsonyi antifonájának az északnémet Scheidemann általi feldolgozása, egy gazdagon díszített, pompás és virtuóz billentyűs átirat, e reneszánsz kori nagy műfaj utolsó lobbanása. A koncert második felének főszereplője a Zeneakadémia századfordulós orgonája, mely korabeli kompozíciókon tudja teljes színgazdagságát kibontakoztatni. A stockholmi Sjögrén műve az északi későromantika egyik legmegkapóbb orgonadarabja: lírai és rajzos, finom és nagyszabású egyszerre. A 20. század eleji legnagyobb német orgonaszerző, Max Reger korálfantáziái viszont a skandináv kompozíció teljes ellenpontját adják: dús harmóniák, a motívumok növényként burjánzó áradata jellemzik. Épp az idén emlékezünk Reger születésének 150. évfordulójára, így az előadók még egy kis vokális csokrot illesztettek a műsorba katolikus és protestáns egyházi énekfeldolgozásaiból.

RENDEZŐ:

Zeneakadémia Koncertközpont

Our offer


„Hegedűs a háztetőn… valahol mind azok vagyunk. Megpróbálunk egy letisztult dallamot kicsalni, miközben egyensúlyozunk, hogy ne szegjük nyakunkat. Nem könnyű!”

„Nem fiatalok. Nem szépek. Nem hibátlanok. De ma este színpadra lépnek, és le sem engedjük őket, míg nem marad – alul semmi!”

After the February concert, in May the BFO will perform two more of Brahms' Hungarian Dances, a challenging concerto, and a symphony that traverses the depths of the musical landscape.

Suggestions


Kevesen remélték már, de 2024. június 1-jén sokak álma válik valóra. Egy nagykoncert erejéig összeáll egy korszak emblematikus együttese, a…

A Rumini a mai magyar meseirodalom egyik sztárszerzőjének, Berg Juditnak a legismertebb műve, melyet évről-évre több ezer magyar gyerek olvas…

Több, mint 2 évtized – több, mint 600 előadás – 12 Jászai-díj jelölés – 43 orvosi beavatkozás (1 sikeres) –…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.