program


Unokák és nagyszülők hangversenyei - MÁV Szimfonikus Zenekar

Unokák és nagyszülők hangversenyei - MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar 1994-ben indította útjára ifjúsági bérletét Unokák és nagyszülők hangversenyei címmel, mely azóta is nagy sikernek örvend. Ennek alapelve, hogy a gyerekek megtapasztalják, milyen gyönyörű a szimfonikus zenekari hangzás, és megismerjék a klasszikus zeneirodalom remekműveit. A befogadóképességükhöz alkalmazkodó műsorban a zene megértését szakértő műsorvezető is segíti.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Lørdag, 03. Juni 2023 15:00

Unokák és nagyszülők hangversenyei
MÁV Szimfonikus Zenekar
A sorozatot általános iskolás gyerekeknek ajánljuk!

2023. április 15., szombat 10:30 és 15:30
HANGULATOK

Haydn: e-moll szimfónia, No. 44 - részletek
Schubert: IV. szimfónia – részletek

Vezényel: Farkas Róbert
Műsorvezető: Fenyő Gábor

A zene szavakkal nem kifejezhető érzelmeket is tud ábrázolni. A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén azt mutatja be, hogyan. A hangversenyen Joseph Haydn és Franz Schubert egy-egy szimfóniájának részletei csendülnek fel. A szimfónia szó eredetileg azt jelenti együtthangzás, de jelent egy zeneműtípust is, egy olyan zenekari művet, amely három, vagy négy részből áll. Ennek a szimfóniának száz évvel a zeneszerző halála után adták a „Gyász” alcímet. A mű lassú tétele valóban nagyon komoly, érezhetjük szomorúnak is, az utána következő gyors tétel viszont jókedvű, mintha csak vigasztalni akarná a hallgatókat. Schubert is írt szimfóniákat, az egyiknek közülük azt a címet adta: „Tragikus”. Az olyan történeteket nevezzük tragikusnak, amelyekben valamilyen nagyon szomorú, vagy fájdalmas esemény történik. A mű első tételének hangulatára értette ezt, bár hallgatása közben inkább gondolunk valamilyen férfias küzdelemre, mint szomorúságra. A további tételek derűs jókedve vigaszt nyújt erre a szomorúságra.

2023. június 3. szombat 10:30 és 15:00
FIATALOK ZENEI KALAUZA

Purcell: Abdelazer - rondó téma
Britten: Variációk és fúga egy Purcell-témára

Karmester és műsorismertető: Horváth Gábor

A kalauz szó itt „útmutató” értelemben jelenik meg, szó szerint ez a címe annak a zeneműnek, amely a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén megszólal. Szerzője egy angol zeneszerző, Benjamin Britten (1913-1976). 1942-ben írta ezt a művet, amikor még tombolt a II. világháború, de Anglia vezetői úgy gondolták, a gyerekek zenére való nevelését a nehéz körülmények ellenére is folytatni kell és Brittent megbízták, hogy írjon egy olyan zeneművet, amely erre alkalmas: szép, szórakoztató, de tanulni is lehet belőle. A zenemű elkészült, bemutatták és olyan sikeres lett, hogy azóta is gyakran szerepel felnőtt hangversenyek műsorán Variációk egy Purcell-témára címmel. Henry Purcell angol zeneszerző (1659-1695) operákat és egyéb zeneműveket írt, ezeket ma is játsszák. Egyik színpadi kísérőzenéjének egyik tétele az a Rondó, amelyet Britten kiválasztott. A koncerten először ezt a rondót hallgatjuk meg eredeti formájában, vonós hangszerek előadásában. Britten zenekari művének címe: „Variációk”, jelentése változatok. Először bemutatkozik a rondó témája, majd megismétlik a zenekar nagy hangszercsoportjai. Ezután minden egyes hangszer megkapja a maga variációját, még a hárfa is, összefoglalásul pedig ismét eljátssza a teljes zenekar.

Fotó: Steirer Máté

Aktuelt


1940-ben a budapesti Operettszínházban bemutatóra készülődtek. Eisemann Mihály legújabb művét vitték színre, főszerepben Kiss Manyival. Az előadás elkezdődött és egyszer csak Kiss Manyi hangja töltötte be a teret: „Jaj de jó a habos sütemény…” Ugye, hogy ismerős? A szavakkal együtt rögtön bekúszik a dallam is. Eisemann darabja nem egy klasszikus operett, nincs hatalmas énekkara és tánckara. Amije viszont van, az a fülbemászó dallam és a magával ragadó történet Bán Sándor tenoristáról és az őt bálványozó bakfisokról.

A nagyszabású musicalt, amelyben a Halál lép elő főszereplővé, az egyik legnépszerűbb zenés színházi darabként tartják számon, 1992 óta hódít világszerte töretlen sikerrel.

Varázslatos, szenvedélyes éjszaka – a Vámpírok bálja lenyűgöző látványvilággal, felejthetetlen dallamokkal rabul ejt és örök élményt nyújt.

PÅ PLAKATEN


HA Család - Csukás István – Bergendy István: Süsü, a sárkány zenés mesejáték

Vanya Simon Stephens darabja Csehov nyomán | színházi közvetítés felvételről, 122 perc, 2024 angol nyelven, magyar felirattal

Amilyen lebilincselő olvasmány Agatha Christie regénye, éppolyan élvezetes a friss színpadi változat, amelyet a Kecskeméti Nemzeti Színház mutat be először…

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.