Program


Faludy György / VERS-ESTEK A MÜPÁBAN

Faludy György / VERS-ESTEK A MÜPÁBAN

Faludy György a 20. század egyik, ha nem a legkalandosabb életű magyar költője.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2022. május 23. hétfő, 20:00

Faludy György / VERS-ESTEK A MÜPÁBAN

Faludy György élete átnyúlik szinte az egész múlt századon a 21. század első évtizedének közepéig. A négy esztendő híján száz év (1910-2006) alatt költőként, íróként sajátos filmjét adja ennek a színes, elképesztően mozgalmas, háborúkkal, forradalmakkal, a kommunizmussal, majd az „új világ” ígéretével tarkított évszázadnak.

Még hamincéves sincs, amikor 1938-ban - már ismert költőként - a hitleri Németország (esetleges) győzelme elől zsidó származása és politikai nézetei miatt elhagyja Magyarországot. (Hogy alaptalan volt-e a félelme? Itthon maradt húgát a Dunába lövik, a nagy sikerű Villon-balladákat könyvmáglyán égetik el a nyilasok.) Első állomásként Franciaországba megy, de hamarosan onnan is futnia kell az ország német megszállása miatt. Viszontagságos körülmények között Marokkóba hajózik, majd - kis „paradicsomi”, ezeregyéjszakai sivatagi kitérővel - az Egyesült Államokba, ahol a Szabad Magyar Mozgalom titkáraként, majd lapszerkesztőjeként tevékenykedik. 1942 és 1945 között az amerikai hadseregben szolgál. 1946-ban hazaérkezik, 1947-ben még megjelenhet az Őszi harmat után című verseskötete, de a kommunista hatalom nem nézi jó szemmel működését. Pár év múlva hamis vádak alapján letartóztatják, Kistarcsára, majd a recski kényszermunkatáborba internálják. Az ÁVH börtöneiben töltött évek, majd szabadulása után 1956-ban újból emigrál. Londonban telepedik le, majd Firenzében, aztán Máltán, Torontóban él, hogy 1988-ban - élete utolsó, majd két évtizedére - végleg hazatérjen Budapestre.
A kiváló erdélyi költő, Fekete Vince érzékeny válogatása a pálya minden korszakát Faludy legfontosabb művein keresztül mutatja be.

Alkotók:
a műsor összeállítója: Fekete Vince
rendező: Harsányi Sulyom László

Rendező: Müpa

Ajánlatunk


Milyen szerepet játszik az életünkben az alkohol? A 1,5 ezrelék különleges alkotófolyamatból születik, a valóságból építkezik a közösségi színház és a részvételi film kutatómódszereivel. Miért iszunk? Mikor iszunk? Mit fed el, és mit hoz a felszínre az alkohol? Miként tabusítjuk ezt a témát a magyar társadalomban?  Professzionális színészek helyett hétköznapi emberek állnak a színpadon, a személyes történeteiket osztják meg. Így vizsgáljuk velük közösen az alkoholfogyasztás különböző aspektusait és dilemmáit, nyomába eredünk azoknak a hiányoknak, melyek mögötte húzódnak. 

Fellegi Anna - ének Budapesti Akadémiai Kórustrásaság (karigazgató: Balassa Ildikó) ARLtistic Dance Company (koreográfus: Albert Réka Lilla) Budafoki Dohnányi Zenekar vezényel: Guido Mancusi

Előfordul: hulla, és annak fagyasztása, csontok, hányás, köpés, meztelenség, verekedés, felnőttfilm-részlet, kitört ujjak, kábítószer fogyasztása és terjesztése, méregkeverés, zászlóégetés (ja ez nem), egyszer elhangzik az a szó, hogy 'zsidó', egyszer az, hogy 'cigány'. Lesz füst, stroboszkóp, hangos zene, riasztó hangeffektek, zaj, káosz, kosz és több liter művér.

Ajánló


..Némi EU-s támogatosítás, színház a záhníszben. Görbetükörerdő, disznógömb, telefonfül. Pár művészi vénával megáldott vendégmunkás, plusz egy talicska aprómajom. Vagyis lidérc.…

A világon először a Madách Színház kapta meg a jogot, hogy non-replica változatban állítsa színpadra a Mamma Mia! musicalt. A…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!