Bach-világegyetem: Bach és az univerzum // Fazekas Gergely előadása // ISON
Ez az esemény a "Bach-világegyetem" című egész napos előadássorozat HARMADIK része.
Ez az esemény a "Bach-világegyetem" című egész napos előadássorozat HARMADIK része.
Ez az esemény a "Bach-világegyetem" című egész napos előadássorozat HARMADIK része. Amennyiben inkább bérletet kíván vásárolni a teljes napra, kattintson ide.
Bach és az univerzum - március 22. 16:00 @ ISON
A halálát követő évtizedekben Bachot gyakran hasonlították a korszak legjelentősebb természettudósához, Isaac Newtonhoz. Ahogy Newton megmutatta az univerzum működését meghatározó törvényeket, ugyanúgy demonstrálják Bach-művei a zenét működtető alapelveket. És az összehasonlítás máig érvényesnek tűnik, hiszen Bach valóban mintha megszállott tudósként kereste volna a zene univerzumának mechanizmusait és határait. Előadássorozatának záró alkalmával Fazekas Gergely arra a kérdésre keresi a választ, hogy mit jelent Bachra vonatkoztatva a „tudós zeneszerző” fogalma, hogyan jelenik meg a nagyszabású sorozatainak felépítésében, egyes tételeinek szerkezetében vagy akár az egyes hangok szintjén az a matematikai rend, amely a körülöttünk lévő világegyetemnek is sajátja.
---
Bach-világegyetem - Fazekas Gergely egész napos előadássorozata az ISON-ban 2025. március 22-én
Hatvanöt évet élt. Több mint ezer tökéletes művet komponált. A halála óta eltelt 274 évben minden jelentős zeneszerzőre hatással volt. Korszaktól, kultúrától, térségtől, vallástól, életkortól függetlenül máig magával ragadja a hallgatókat. Havi hétmillió hallgatóval masszívan a legnépszerűbb klasszikus zeneszerző a Spotify-on. Johann Sebastian Bach az európai kultúrtörténet és napjaink globális művészi világának legjelentősebb alakjai közé tartozik. Ráadásul elementáris élmény a zenéjét hallgatni, játszani még annál is jobb. Hogy mit lehet tudni Bachról, az emberről? Miként fejeződik ki műveiben Istenhez fűződő viszonya? Mit gondolt a zenéről, az univerzumról és a kettő kapcsolatáról? Bach születésének 340. évfordulója alkalmából Fazekas Gergely zenetörténész, a Zeneakadémia tanára próbál utánajárni ezeknek a kérdéseknek. Ha az egésznapos előadássorozatban definitív válaszokat nem is ígérhet, a Bach zenéjével való elmélyült foglalkozás örömét biztosan át fogja adni a hallgatóságnak.
Minden előadásra külön kell jegyet váltani, illetve ide kattintva kedvezményes bérlet is elérhető.
11.00–12.30 Bach, az ember
14.00–15.30 Bach és Isten
16.00–17.30 Bach és az univerzum
---
Fazekas Gergely zenetörténész, a Zeneakadémia docense. Az ELTE Bölcsészkarán végzett magyar és filozófia tanulmányokat követően a Zeneakadémia Zenetudományi Tanszékén diplomázott 2006-ban, azóta tanít zenetörténetet az intézményben, ahol 2013-ban doktori fokozatot szerzett. J. S. Bach és a zenei forma két kultúrája című disszertációja 2018-ban könyv formában is megjelent. Alapítója a Zeneakadémia ifjúsági programjainak, a „Liszt-kukacok akadémiájának”, négy éven át főszerkesztője volt a Rózsavölgyi Kiadónak. Bach, Debussy és Kurtág György zenéjéről szóló szakmai tanulmányai angol, francia és magyar zenetudományi folyóiratokban jelentek meg, de rendszeresen ír nagyközönségnek szóló zenei publicisztikákat is. 2021-ben indult az ISON-ban Dalszerelőműhely című előadássorozata, amelynek keretében popdalokat elemez.
Mit szólnátok egy olyan estéhez, ahol egyszerre érzitek magatokat moziban, színházban és koncerten? Egy olyan pszichedelikus utazásra hívunk titeket a…
A klasszikus Diótörő-mese… kicsit másképp – Lackfisan. A hagyományt folytatni kell, idén is A diótörő teljes zenéjével ünnepel a Danubia…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!